120 Gbps Hız ve 240W Şarj: İlk Thunderbolt 5 Kablo Satışa Çıktı

Thunderbolt 5’in resmi çıkışından neredeyse bir yıl sonra, ultra yüksek hızlı bağlantı standardını kullanan ürünler nihayet hayata geçiyor. Cable Matters, farklı uzunluklarda gelen, 120 Gbps ham video bant genişliği sunan dünyanın ilk Thunderbolt 5 kablolarını tanıttı.

Lintes Technology tarafından üretilen kablo şu anda Cable Matter’ın Amazon mağazasından temin edilebilir durumda. Fiyatlandırma 0.3 metre kablo için 22,99 dolardan başlarken, 0.5 metre ve 1 metrelik olanlar ise sırasıyla 26,99 ve 32,99 dolara satılıyor. Thunderbolt 5’in şu anda yalnızca bir standardı var ve özellik setini şöyle listeleyelim: 240W’a kadar güç dağıtımı, Thunderbolt 4 ve Thunderbolt 3 Type-C bağlantı noktaları (USB 4 ve USB-Type-C’nin yanı sıra) ile geriye dönük uyumluluk, bant genişliği artırma modunda 120 Gbps maksimum video bant genişliği ve 80 Gbps’ye kadar çift yönlü bant genişliği.

  • Thunderbolt 5 Nedir, Neler Sunuyor?

Bildiğiniz üzere Thunderbolt 5, Thunderbolt standardının en son yinelemesi. Yeni standart geçen yıl tanıtıldı ve şu anda kullanıcıların erişebileceği en performanslı tüketici tabanlı bağlantı standardı. USB 4 Sürüm 2.0 standardı üzerine inşa edilen Thunderbolt 5, USB muadilinin tüm özelliklerini olduğu gibi alıyor ve üzerine Thunderbolt’a özgü avantajlar ekliyor.

Bu avantaj ne mi? USB 4 V2.0’ın maksimum 80 Gbps bant genişliği sınırının ötesine geçerek yalnızca ekranlar için 120 Gbps hız sağlayan “bant genişliği artırma modu”. Bant genişliği üzerinde değişiklikler yapan mod dört adet 40 Gbps’lik şeritten üçünün iletim moduna geçirilmesiyle elde edildi. Böylece spesifikasyonların toplam bant genişliği tek yönde 80 Gbps’den 120 Gbps’ye yükseltilirken alıcı bağlantı 40 Gbps ile sınırlandırıldı. Verilerin büyük çoğunluğunun (video verileri) yalnızca tek yönde gönderilmesi gerektiğinden bu durum ekranlar için bir sorun teşkil etmiyor.

Bant genişliği modu her an devrede değil; yalnızca yeterli sayıda ekran veya yeterince yüksek çözünürlüklü/yenileme hızına sahip ekranlar tam hızda çalıştığında etkinleştiriliyor. Bu yeni bant genişliği özelliği sayesinde Thunderbolt 5, çoklu 8K ekranları ve oyuncular için 4K 540 Hz’e (veya 8K 120Hz’e) kadar yenileme hızlarını destekleyebiliyor. Ayrıca zaten hızlı olan DisplayPort 2.1’e kıyasla %50 daha fazla bant genişliğine sahip (şimdiye kadar DSC olmadan 240Hz’de 4K çalıştıran ilk DP standardı).

Thunderbolt 5 ayrıca ilk kez PCIe Gen 4’ten yararlanarak standarda 64 Gbps’ye kadar PCIe’ye özel bant genişliği sağlıyor. Bu gelişim, yüksek hızlı SSD’ler ve harici ekran kartları (eGPU yuvaları) gibi veriye aç PCIe ürünleri için önemli bir adım.

Thunderbolt 5 kablolar yavaş yavaş pazarda yaygınlaşmaya başlayacaktır. Ancak bugün piyasada bulunan hiçbir tüketici ürünü yeni bağlantı standardından yararlanmıyor. Yani kabloyu almış olsanız bile nimetlerinden faydalanamazsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir