Büyükada’daki protestoda polisten eylemcilere: ‘İBB’nin önüne git kardeşim, niye gitmiyorsun’

İstanbul’daki Büyükada’da, İETT’nin getirdiği minibüslere tepki devam ediyor.

Faytonların kaldırılmasının ardından Adalar’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı 3 kişilik elektrikli taksiler ve 13 kişilik minibüsler ulaşımı sağlıyordu. Ancak İBB’nin 20 kişilik elektrikli minibüsleri bölgeye göndermesi Adalar halkının tepkisine neden oldu.

DHA’nın haberine göre, bölgenin SİT alanı ve yaya bölgesi olduğu belirten ada sakinleri “Azmanbüs” adını verdikleri minibüslere karşı bugün eylem yaptı.

Büyükada’da bulunan Çınar Meydanı ve İETT Garajı’nın bulunduğu Kurşunburnu mevkiinde bir araya gelenlere polis müdahale etti. Çınar Meydanı’ndaki müdahale sırasında fenalaşan 1 kişi hastaneye kaldırıldı.

Kurşunburnu mevkiinde bulunan İETT garajında bulunan minibüslerin çıkışını engellemeye çalışanlara polis izin vermedi.

Bir polis amiri, eylemcilere “Eşkiyalık bu” diyerek, yolu açmalarını istedi. Eylemcilerden bir kişi, “Burası yaya yolu. Bunların izinleri var mı?” karşılığını verdi. Polis yetkilisi ise “İBB’ye soracaksınız bunu. Ben ulaşım araçlarını korumakla görevliyim” dedi.

Daha eylemciler yeniden yolu kesince, bazı eylemciler gözaltına alındı. Polis amiri, eylemcilere “Bunu yapmayın. Büyükşehir Belediyesi’nin önüne git kardeşim. Oraya git anlat. Niye gitmiyorsun oraya?” şeklinde bağırdı.

Büyükada’da dün düzenlenen eylemde de 10 kişi, araçların çalışmasına engel oldukları gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir